O kredyt hipoteczny stara się wielu Polaków, jednak nie każdy może liczyć na jego przyznanie. Ile trzeba zarabiać, aby go otrzymać? Jakie warunki należy spełnić? Postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania.
- Jak dostać kredyt hipoteczny?
- Kredyt mieszkaniowy a zdolność kredytowa
- Kredyt hipoteczny – jakie zarobki?
Jak dostać kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem celowym. Oznacza to, że środki pozyskane w jego ramach można przeznaczyć wyłącznie na ściśle określony we wniosku cel – w tym wypadku dotyczy to zakupu mieszkania, domu, budowy domu czy remontu.
Kwota, jakie można dzięki niemu uzyskać, zwykle zaczyna się od kilkaset tysięcy złotych. To sprawia, że jest to produkt długoterminowy, trzeba też wykazać się dobrą zdolnością kredytową, aby bank go przyznał.
A jak go dostać? Trzeba najpierw spełnić wiele warunków. Przy czym warto wcześniej sprawdzić w regulaminie, jakie dokumenty do kredytu hipotecznego są potrzebne. Ich skompletowanie znacznie przyśpieszy cały proces. I pamiętaj, że najpierw musisz znaleźć interesującą Cię nieruchomość i dopiero wtedy wnioskować o przyznanie pieniędzy na jej zakup.
Dlaczego? Ponieważ bank będzie wymagał szczegółowych informacji na jej temat. I o ile nie planujesz budowy domu lub remontu, to pieniędzy nie otrzymasz „do ręki” – zostaną wpłacone na konto sprzedającego, z którym podpisujesz umowę. Musisz też posiadać wkład własny wynoszący 20% wartości nieruchomości lub inne, akceptowane przez bank zabezpieczenie.
Kredyt mieszkaniowy a zdolność kredytowa
Podczas starania się o ten produkt finansowy, najważniejsza będzie Twoja zdolność kredytowa. Jest ona weryfikowana na wiele różnych sposobów, aczkolwiek mamy dobrą wiadomość – każdy bank wylicza ją w nieco inny sposób. Jeśli więc w jednym miejscu spotkasz się z odmową, jest szansa, że inny bank przyzna Ci środki, bo weźmie pod uwagę inne kryteria przy podejmowaniu decyzji. No dobrze, a co się liczy?
Przede wszystkim wysokość wynagrodzenia, a także rodzaj stosunku pracy. Do tego pierwszego jeszcze wrócimy, teraz chcielibyśmy zaznaczyć, że pracując na umowę zlecenie czy prowadząc własną działalność również masz szansę uzyskać środki. Brane będą pod uwagę inne Twoje zobowiązania (jak np. alimenty, limity na koncie, kredyty i pożyczki), a także to, ile osób znajduje się na Twoim utrzymaniu. Bank będzie chciał wiedzieć, jakie są Twoje koszty życia. Ponadto znaczenie ma wiek, wykształcenie, a nawet miasto, w którym mieszkasz. Dlaczego? Ponieważ zostaniesz porównany do innych kredytobiorców znajdujących się w podobnej sytuacji, co Ty.
Istotna jest również historia kredytowa. Jeśli okaże się, że w bazach dłużników istnieją informacje o niespłacanych ratach kredytów, Twoje szanse maleją. Nie pomoże Ci także to, gdy Twoja historia kredytowa jest pusta, czyli gdy nigdy nie zaciągałeś żadnego zobowiązania (chociażby zakupu sprzętu AGD na raty). Bank wtedy nie jest w stanie ocenić, czy będziesz rzetelnie spłacać zadłużenie.
Kredyt hipoteczny – jakie zarobki?
Nie da się odpowiedzieć na pytanie, jakie zarobki do kredytu hipotecznego są potrzebne, gdyż zależy to od zbyt wielu czynników. Może okazać się, że Twoje dochody nie są wysokie, ale też kwota, o jaką się starasz, jest stosunkowo niska, a dodatkowo bank wydłuży okres spłaty. Każdorazowo trzeba do tego podchodzić indywidualnie.
Możemy jednak zasygnalizować, że zarabiając tzw. najniższą krajową masz małe szanse na zdobycie kredytu hipotecznego, nawet jeśli nie posiadasz aktualnie żadnych innych zobowiązań. Po prostu koszty życia w stosunku do zarobków będą zbyt wysokie. Ale jeśli już o kredyt mieszkaniowy starają się dwie osoby o minimalnym wynagrodzeniu, mogą go dostać. Jak więc widzisz, zawsze warto próbować i szukać alternatywnych rozwiązań.