Karta kredytowa czy kredyt odnawialny – co się bardziej opłaca?

Karta kredytowa i kredyt odnawialny – dwa produkty finansowe działające na podobnych zasadach. W jaki sposób działają? Czy czymś się różnią? Która z tych opcji jest bardziej opłacalna? Od czego to zależy?

Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa to produkt, w ramach którego bank przyznaje określony kredytowy limit, który klient może wykorzystać. Transakcji dokonuje się, korzystając z limitu karty w trwającym 30 dni cyklu rozliczeniowym. Po zakończeniu tego cyklu klient otrzymuje wyciąg z karty, czyli zestawienie transakcji wraz z terminem spłaty, wynoszącym najczęściej dwadzieścia kilka dni. Jeżeli zadłużenie zostanie całkowicie spłacone we wskazanym terminie (tak zwanym okresie bezodsetkowym), użytkownik karty nie będzie musiał płacić żadnych odsetek.. W momencie wygenerowania zestawienia rozpoczyna się kolejny cykl rozliczeniowy. Limit odnawia się i można go ponownie wykorzystać.

Jak działa kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny funkcjonuje na nieco innej zasadzie. Jest on powiązany z rachunkiem bankowym. Polega na powiększaniu o określoną sumę znajdujących się na koncie środków. Warunki, na których działa taki kredyt, są zależne od typu rachunku, z którego korzysta klient, i rozmiaru limitu, o jaki wnioskuje.

Oczywiście nie każdy może otrzymać kredyt odnawialny. Jak w przypadku każdego innego kredytu, tak i tutaj bank przeprowadzi weryfikację zdolności kredytowej wnioskodawcy. Wymagania w tym wypadku są jednak znacznie mniejsze niż w przypadku wysokich kredytów hipotecznych oraz niższych gotówkowych.

karta kredytowa w dłoni

Karta kredytowa a kredyt odnawialny – jakie są różnice?

Na pierwszy rzut oka oba mechanizmy wydają się nader podobne. W obu przypadkach trzeba posiadać rachunek w danym banku, w obu też mamy do czynienia z automatycznie się odnawiającym limitem. W obu też można posługiwać się kartą płatniczą do regulowania płatności w sklepach i wypłacania pieniędzy z bankomatu. W obu przypadkach też wydatki nie są dokumentowane, można zatem środki wykorzystać na dowolnie wybrany cel.

Jakie więc są różnice? Otóż pieniądze z kredytu odnawialnego są wydawane na tych samych zasadach, co środki na koncie. Zasady te dotyczą też funduszy z kredytu, jeśli bankomaty i przelewy są bezpłatne. W przypadku karty kredytowej często za takie usługi trzeba płacić. Karta i kredyt odnawialny mogą też zasadniczo różnić się oprocentowaniem.

Co wybrać – kartę kredytową czy kredyt odnawialny?

Wybór, jakiego dokonamy, powinien być uwarunkowany naszymi potrzebami. Kredyt odnawialny będzie lepszym rozwiązaniem, jeżeli na co dzień korzystamy z własnych pieniędzy, a po pożyczkę sięgamy jedynie w sytuacjach kryzysowych. Karta kredytowa natomiast to lepsza opcja, jeżeli regularnie kupujemy na kredyt, zwłaszcza, że nie będziemy musieli płacić odsetek, jeśli tylko będziemy w określonym terminie spłacać zadłużenie. W przypadku karty trzeba się jednak liczyć z opłatami za obsługę.

2 thoughts on “Karta kredytowa czy kredyt odnawialny – co się bardziej opłaca?

  1. Jedynka says:

    Zawsze myślałam, że lepszy jest kredyt odnawialny. Wiele osób twierdzi jednak, że karta kredytowa. Ważne jest, tak jak piszecie w podsumowaniu, by dopasować to do siebie. Zdecydowanie w moim przypadku, gdy nagle mogę potrzebować kasy, ale nie regularnie, jest kredyt odnawialny. Osoby o nieregularnych dochodach z pewnością docenią kartę kredytową.

  2. Wiki95 says:

    Ja korzystam z karty kredytowej i chwalę sobie, tylko trzeba oamiętać by spłacać w terminie bo odsetki wcale się nie uśmiechają miło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *