Biorąc kredyt gotówkowy najczęściej decydujemy się na długoletnie zobowiązanie, które z upływem czasu może być mniej czy bardziej obciążające. Każdy z nas chciałby jak najszybciej pozbyć się kredytu, żeby uwolnić się od banku… ale jak to zrobić? Czy da się wcześniej spłacić zobowiązanie? Jakie mamy możliwości?
- Kredyt gotówkowy – wcześniejsza spłata
- Wcześniejsza spłata kredytu – na jakich warunkach?
- Nadpłata kredytu gotówkowego – jak?
- Wcześniejsza spłata kredytu – jakie inne możliwości?
Kredyt gotówkowy – wcześniejsza spłata
Mając kredyt gotówkowy niestety musimy się liczyć z dodatkowym obciążeniem budżetu domowego i to czasem na okres wielu lat. Czy da się ten czas skrócić? Czy możliwa jest wcześniejsza spłata kredytu? Tak – jak najbardziej jest to możliwe i i zapisy o tym powinny być widoczne w każdej umowie kredytowej. Banki oprócz standardowych informacji takich jak czas spłaty, terminy, wysokość rat, odsetek i wielu innych szczegółów, uwzględniają także opcje związane z wcześniejszą spłatą kredytu gotówkowego, określają przy tym warunki jakie trzeba spełniać.
Do wyboru mamy właściwie dwa wyjścia – całkowita wcześniejsza spłata kredytu albo nadpłata. Warto wiedzieć czym się charakteryzują i jakie dają możliwości.
Wcześniejsza spłata kredytu – na jakich warunkach?
Najlepszą możliwością byłoby zapewne wpłacenie całej pozostałej kwoty kredytu, co pozwoliłoby nam na uwolnienie się od banku od razu. Na tę możliwość jednak mało kogo stać, ponieważ wiąże się to z jednorazowym dużym wydatkiem. Jeżeli mamy zaoszczędzone pieniądze, oczywiście możemy z tego skorzystać. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre banki mogą pobierać opłaty za wcześniejszą spłatę, choć będzie to zależało od wysokości kredytu i czasu. Jest też jeden plus – jeżeli spłacimy wszystko przed terminem możemy liczyć na zwrot naliczonych odsetek za okres kredytowania.
Nadpłata kredytu gotówkowego – jak?
Jeżeli nie stać nas na wcześniejszą całościową spłatę zobowiązania, możemy zdecydować się na inne rozwiązanie, czyli nadpłatę raty kredytu. Oznacza to, że jednorazowo lub w każdym dowolnym momencie zwiększamy kwotę raty (np. jej wielokrotność), co przekłada się na wysokość zobowiązania i czas jego spłaty. Do wyboru mamy zresztą dwa rozwiązania:
- Nadpłatę kredytu z pozostawieniem ustalonego czasu kredytowania ale niższą miesięczną ratą
- Nadpłatę kredytu z pozostawieniem ustalonej wysokości raty, ale ze skróconym czasem spłaty
Jedna i druga opcja ma swoje wady i zalety, choć drugie rozwiązanie, czyli krótszy czas spłaty może być dla nas korzystniejszy. Dzięki temu zapłaci się mniej odsetek. Oczywiście, aby skorzystać z nadpłaty, należy wcześniej zawiadomić o tym bank. Warto też zwrócić uwagę na zapisy umowy, ponieważ kredytodawcy często ustalają dodatkowe opłaty i prowizje od wcześniejszej spłaty, w określonym czasie.
Wcześniejsza spłata kredytu – jakie inne możliwości?
Jeżeli znajdujemy się w trudnej sytuacji finansowej, do wyboru mamy jeszcze jedną opcję, mianowicie umorzenie całości lub części kredytu. W ten sposób nie spłaca się szybciej zobowiązania, ale się go pozbywa, nie jest to jednak łatwe. Trzeba dobrze uargumentować taki wniosek i zazwyczaj banki nie są zbyt do tego przychylne.