Decyzja o wzięciu kredytu gotówkowego najczęściej podyktowana jest większymi potrzebami. Ponieważ wiąże się to z długoterminowym zobowiązaniem, zazwyczaj długo zastawiamy się nad tym, jaki kredyt wybrać, gdzie i na co zwracać uwagę, by był on jak najtańszy.
- Najtańszy kredyt – jak znaleźć, na co zwracać uwagę?
- Jaki koszt kredytu gotówkowego?
- Jakie raty kredytu gotówkowego – równe czy malejące?
- Jaki czas kredytowania?
- Czy ubezpieczenie kredytu gotówkowego jest konieczne?
- Jak znaleźć korzystny kredyt gotówkowy?
Najtańszy kredyt – jak znaleźć, na co zwracać uwagę?
Wybierając kredyt najczęściej zwracamy uwagę na kilka istotnych kwestii, jak wysokość rat, oprocentowanie czy nawet RRSO. Ale to nie jedyne aspekty, które są tutaj istotne. Trzeba pamiętać, że decydując się na kredyt ważne będą także takie szczegóły jak prowizje, opłaty dodatkowe, sposób spłacania rat, dodatkowe ubezpieczenia, wysokość kredytu czy czas spłaty. Jak więc widać, powinniśmy zwracać uwagę na wiele szczegółów związanych z kredytem gotówkowym, ponieważ będą one odpowiadać za ogólny koszt takiego zobowiązania, a tym samym za to, jak bardzo będziemy nim obciążeni. Dobrze jest przyjrzeć się bliżej poszczególnym elementom.
Jaki koszt kredytu gotówkowego?
Mówiąc o koszcie kredytu gotówkowego najczęściej bierze się pod uwagę ogół opłat, jakie wchodzą w jego skład. Oprócz kwoty samej pożyczki, należy do tego doliczyć odsetki, a także opłaty dodatkowe i prowizje, które się w to wliczają. Należy więc przy wyborze kredytu gotówkowego zwrócić uwagę na wysokość oprocentowania (im niższe tym lepiej) i RRSO (im niższe tym mniej oddamy bankowi), przy czym to właśnie ten drugi element, czyli RRSO będzie tutaj ważniejszy. Oprocentowanie tak naprawdę nie mówi nam wiele i jest tylko jednym z kosztów, RRSO z kolei zawiera w sobie wszystkie opłaty, w tym także prowizje i inne dodatkowe koszty naliczane przez bank.
Jakie raty kredytu gotówkowego – równe czy malejące?
Wybierając kredyt gotówkowy istotnym aspektem będzie także wybór rodzaju rat. Do dyspozycji mamy dwie możliwości – raty równe i malejące. Czym się różnią? W przypadku rat równych przez cały okres kredytowania płacimy tyle samo, jednak na początku spłacamy odsetki, a później kapitał. Przy ratach malejących początkowo płacimy wyższe raty, które wraz z upływem czasu maleją, dodatkowo przez cały okres kapitał jest niezmienny, za to odsetki maleją, jako że naliczane są od zmniejszającego się kapitału.
Popularniejsza jest rata równa, ponieważ opłaty nie zmieniają się przez cały okres kredytowania. Rata malejąca oznacza wyższe opłaty na początkowym etapie spłat i dopiero później się to zmienia. Różnice widać także przy sumie kosztów. W przypadku raty malejącej koszty kredytu będą mniejsze, z racji mniejszej wysokości odsetek. Jest to jednak dobre rozwiązanie przy kredytach długoterminowych i dla osób o stabilnej sytuacji finansowej, ponieważ płacąc wyższe raty bardziej obciążamy nasz domowy budżet.
Jaki czas kredytowania?
Każdy z nas chciałby jak najszybciej spłacić swój kredyt, to może być trudne, ponieważ zasada jest jedna: szybszy czas spłaty – mniejsze koszty – wyższe raty, albo inna opcja: dłuższy czas spłaty – wyższe koszty – niższe raty. Możemy więc albo krócej spłacać, ale za z większym miesięcznym obciążeniem, albo płacić dłużej, ale wygodniej. Niestety nie każdego stać na to, by szybko spłacać kredyt, ewentualnie można zawsze pomyśleć od nadpłacie.
Czy ubezpieczenie kredytu gotówkowego jest konieczne?
Banki często oferują klientom dodatkowe usługi, między innymi ubezpieczenia. Ma to na celu zabezpieczyć klienta i bank w razie nieprzewidzianych okoliczności jak śmierć, choroba czy utrata pracy. Najczęściej nie są one obowiązkowe, ale wiele będzie zależało od banku. Trzeba pamiętać, że zgoda na ubezpieczenie będzie się równać zwiększeniu kosztów kredytu, ponieważ spłata ubezpieczenia będzie doliczona do rat kredytu,
Jak znaleźć korzystny kredyt gotówkowy?
Wybór kredytów na rynku jest naprawdę szeroki. Szukając ich najczęściej korzystamy z ogólnodostępnych porównywarek, które zestawiają ze sobą oferty różnych banków. Przydatne mogą być także kalkulatory kredytowe, dzięki czemu jesteśmy w stanie obliczyć koszty, a także sprawdzić własną zdolność kredytową. Oczywiście wiele będzie zależało także od samego banku, bowiem niezależnie od oferty, decyzje kredytowe podejmowane są w sposób indywidualny.