Kredyt hipoteczny czy gotówkowy? Który kredyt tańszy?

Kredyt hipoteczny i kredyt gotówkowy to produkty finansowe, które można wydać na podobny cel, jakim jest zakup lub remont nieruchomości. Oba zobowiązania mogą być zaciągnięte na spore kwoty i to na kilkadziesiąt lat. Co więc lepiej się opłaca – wziąć kredyt hipoteczny czy gotówkowy?

Kredyt gotówkowy – co warto wiedzieć?

Kredyt gotówkowy to zobowiązanie, które nie jest celowe. Oznacza to, że nie trzeba podawać informacji, na jaki cel zostaną przeznaczone uzyskane środki. Niektóre banki oferują kredyty gotówkowe na naprawdę wysokie kwoty, podobnie jak w przypadku kredytów hipotecznych. To właśnie z tego powodu niektórzy wolą kredyt gotówkowy. To zresztą nie jedyna zaleta. Takie produkty są łatwiej dostępne. Banki nie weryfikują wnioskodawców aż tak skrupulatnie jak w przypadku kredytów hipotecznych, chociaż oczywiście sprawdzane są bazy BIK i KRD.

Kredyt hipoteczny – na co go przeznaczyć?

Kredyt hipoteczny różni się od gotówkowego tym, że musi być on przeznaczony na konkretny cel. Chodzi o zakup lub remont nieruchomości. Jest to zobowiązanie długoterminowe, może być zaciągane nawet na 35 lat. Banki stosują w tym przypadku zabezpieczenie w postaci hipoteki. Nie jest łatwo uzyskać taki kredyt na mieszkanie. Weryfikowane są dochody, rodzaj zatrudnienia, wydatki, zdolność kredytowa, sprawdza się bazy BIK i KRD. Podczas starania się o taki kredyt wymagane jest również przedstawienie wielu dokumentów, nie tylko finansowych, ale również tych związanych z nieruchomością.

Kredyt gotówkowy czy hipoteczny – który wybrać?

Chcąc kupić lub wyremontować nieruchomość należy przemyśleć wszelkie za i przeciw, jeżeli chodzi o kredyty gotówkowe i hipoteczne. Pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim nasze potrzeby, ale i możliwości finansowe. Kredyty gotówkowe są łatwiej dostępne niż kredyty hipoteczne. Szybciej też można je dostać. Mniej dokumentów jest wymaganych, a pieniądze można dostać na konto błyskawicznie. W przypadku kredytu hipotecznego cała procedura weryfikacji jest rozciągnięta w czasie, banki nie podejmują szybko decyzji czy przyznać komuś kredyt, czy też odmówić.

Koszty kredytu hipotecznego a gotówkowego

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem zdecydowanie tańszym. Jednym z powodów jest przede wszystkim zabezpieczenie w postaci hipoteki. Dzięki temu banki mogą zaoferować korzystne warunki kredytu hipotecznego w porównaniu do kredytów konsumpcyjnych. Jest jeszcze jeden powód, który obniża koszty takiego zobowiązania. Kredyty gotówkowe mogą być z oferty cross-sell. Oznacza to, że na lepsze warunki można liczyć decydując się na inne produkty w tym banku, np. konto osobiste, kartę kredytową czy ubezpieczenie.

W porównaniu do kredytu pod hipotekę, gotówkowy wypada gorzej pod względem kosztów. Kredyty gotówkowe są wysoko oprocentowane, ponieważ nie mają zabezpieczenia w postaci hipoteki. Decydując się więc na takie zobowiązanie, trzeba będzie spłacić sporą część odsetkową, co przy dużych kwotach kredytu może znacznie obciążyć domowy budżet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *