Kredyt konsolidacyjny – zalety i wady, czy się opłaca?

Jesteś zadłużony w kilku miejscach i masz problemy ze spłatą rat? Dowiedz się, czym jest kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych i w jaki sposób może pomóc Ci wyjść z trudnej sytuacji finansowej.

Kredyt konsolidacyjny – co to?

Kredyt konsolidacyjny jest to produkt finansowy, który przyznawany jest na spłatę innych zadłużeń. To zobowiązanie celowe, choć niektóre banki umożliwiają oprócz tego uzyskanie dodatkowej gotówki na dowolne wydatki.

Skonsolidować można m.in. kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy, pożyczkę, debet na koncie czy zadłużenie na karcie kredytowej. Zamiast więc spłacać miesięcznie kilka rat, masz tylko jedną, której wysokość zwykle jest niższa, niż suma dotychczasowych zobowiązań. Jest to możliwe dzięki obniżeniu oprocentowania oraz wydłużeniu okresu spłaty.

Jednak produkt ten nie jest pozbawiony wad. Dlatego przedstawiamy, jakie korzyści oraz koszty niesie za sobą kredyt konsolidacyjny.

Zalety i wady kredytu oddłużeniowego

Zacznijmy od zalet. Najważniejszym zadaniem kredytu konsolidacyjnego jest optymalizacja domowego budżetu. Co to oznacza? Gdy masz problemy ze spłatą wszystkich rat, przy jego pomocy możesz wszystko połączyć i w konsekwencji płacić mniej. Dzięki temu zostaje Ci więcej środków na pozostałe wydatki.

Ponadto produkt ten zapobiega popadnięciu w poważne tarapaty finansowe, które mogłyby Ci się przytrafić, gdybyś zaprzestał spłacania któregokolwiek ze zobowiązań. Płacąc jedną ratę masz też mniej transakcji na głowie, a więc zmniejsza się ryzyko, że… o nich zapomnisz.

Ale co oczywiste – bank również chce zarobić. Dlatego największą wadą kredytu konsolidacyjne są wyższe koszty, niż te związane ze spłatą każdego zobowiązania z osobna. Czemu tak jest, skoro rata jest niższa? Aby było to możliwe, wydłużony zostaje okres spłaty. Co za tym idzie – płacisz więcej odsetek.

Dlatego warto odpowiedzieć na pytanie, czy kredyt oddłużeniowy jest opłacalny. Jeśli patrzeć na to tylko pod względem matematycznym, to odpowiedź jest prosta: w większości przypadków nie. Jeśli jednak weźmiesz pod uwagę dodatkowe odsetki za niespłacone raty oraz monity, a także ryzyko pojawienia się negatywnego wpisu w BIK, to zdecydowanie warto się zastanowić nad tym rozwiązaniem. W praktyce często jest to najprostszy i najkorzystniejszy sposób na wyjście z długów.

Kredyt konsolidacyjny – gdzie najłatwiej dostać?

Jeśli chcesz znaleźć najtańszy kredyt konsolidacyjny, to wcale nie musisz przekopywać się przez oferty kilku banków. Wystarczy, że skorzystasz z kalkulatora kredytu konsolidacyjnego. Jest to narzędzie, które w jednym miejscu zbiera i pokazuje informacje o różnych produktach finansowych. Sprawia, że znalezienie taniej oferty jest szybkie i proste. Równie dobrym rozwiązaniem jest ranking kredytów konsolidacyjnych. To zwykle comiesięczne zestawienia, przygotowywane przez ekspertów. Tam, oprócz suchych danych, możesz znaleźć też przystępnie opracowaną analizę.

Na koniec warto wiedzieć, że w ofercie banków często jest kredyt konsolidacyjny online. Co to oznacza? Że większość lub wszystkie formalności załatwisz przez internet, bez wychodzenia z domu.

2 thoughts on “Kredyt konsolidacyjny – zalety i wady, czy się opłaca?

  1. Kobra says:

    Może być pomocną formą dla osób zadłużonych, ale w tym przypadku taka osoba musi solidnie przyłożyć się do zobowiązania, bo tutaj wchodzi w kolejny kredyt…

  2. Deborah says:

    Ehh, sama już nie wiem. Czasem ma człowiek dość i wziąłby kolejny kredyt, bez myślenia o konsekwencjach, ale potem przychodzi rozsądek i się, że nie ma co…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *