Kredyt odnawialny czy gotówkowy? Który kredyt lepszy dla kogo?

Wybór kredytu

Zarówno kredyt gotówkowy, jak i odnawialny, są sposobem na zdobycie dodatkowych środków. Jednak między tymi dwoma produktami finansowymi istnieją zasadnicze różnice. Wyjaśniamy jakie oraz przedstawiamy wady i zalety obu tych rozwiązań.

Kredyt gotówkowy – co to jest, na czym polega?

Kredyt gotówkowy jest jednym z najpopularniejszych produktów finansowych. Może być przyznany wyłącznie przez bank, a dodatkowe środki pozyskane w ten sposób można przeznaczyć na dowolny cel.

Kredyty gotówkowe mogą być zaciągane na kwotę od kilku do kilkuset tysięcy. Spłaca się je regularnie w miesięcznych ratach, a ich koszt uzależniony jest m.in. od prowizji i oprocentowania.

W praktyce wygląda to tak, że jeśli bank wyda pozytywną decyzję na podstawie Twojego wniosku, jednorazowo dostajesz całą sumę pieniędzy. Możesz otrzymać je w gotówce, w siedzibie banku lub dostać na konto bankowe (to pierwsze rozwiązanie jest obecnie rzadko praktykowane.

Kredyt odnawialny – co to jest, na czym polega?

Innym sposobem na otrzymanie dodatkowych środków finansowych jest kredyt odnawialny. To również produkt bankowy, aczkolwiek nie jest samodzielny. Aby go uzyskać, musisz posiadać rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, na który regularnie wpływa Twoje wynagrodzenie, zarobki. Produkt ten ma postać otwartej linii kredytowej na tym koncie. Choć na początku może wydawać się to skomplikowane, w praktyce wcale takie nie jest – już wszystko tłumaczymy.

Kredyt odnawialny umożliwia dodatkowe zadłużenie się na dowolny cel do kwoty określonej w umowie. Jeśli więc na Twoje konto wpływa co miesiąc 3 000 zł, a limit linii kredytowej wynosi 6 000 zł, to w praktyce dysponujesz kwotą 9 000 zł. Przyznawany przez bank limit określany jest indywidualnie, najczęściej stanowi kilkakrotność zarobków.

Zadłużenie na koncie zmniejsza się za każdym razem, gdy wpływają na niego środki. Okres spłaty jest wydłużony (standardowo wynosi rok), często można również wydłużyć umowę.

Kredyt gotówkowy a odnawialny – co wybrać?

Kredyt gotówkowy jest produktem samodzielnym, jednorazowo można uzyskać nawet do kilkuset tysięcy złotych. Trzeba go spłacać regularnie, co miesiąc. Kredyt odnawialny jest bardziej elastyczny, choć ma pewne ograniczenia. Jego wysokość zależy od Twoich zarobków, w praktyce jednak trudno byłoby uzyskać tak wysoką kwotę, jak przy kredycie konsumpcyjnym. Może być jednak tańszy. Dlaczego? Ponieważ w większości przypadków odsetki są naliczane dopiero wtedy, gdy skorzystasz z limitu i tylko do czasu, aż go spłacisz. Jeśli więc kredyt odnawialny stanowi dla Ciebie wyłącznie „koło ratunkowe” i na co dzień nie korzystasz z tych pieniędzy, zapłacisz tylko za prowizję od podpisania umowy.

No dobrze, a co wybrać? To zależy od Twojej sytuacji. Jeśli potrzebujesz jednorazowo większej kwoty, bardziej opłacalny będzie kredyt gotówkowy. Natomiast gdy wolisz mieć pieniądze na czarną godzinę, zastanów się nad odnawialnym. Tylko pamiętaj, że w jego przypadku istnieje większe ryzyko, że zaczniesz „żyć na kredyt”. W końcu pieniądze, z których korzystasz, nie są Twoje, o czym łatwo zapomnieć, gdy znajdują się na koncie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *