Zakup samochodu często wiąże się ze sporymi kosztami. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na kredyty samochodowe. Nie zawsze jest to jednak jedyne rozwiązanie. Alternatywą dla kredytu jest leasing konsumencki, na który mogą zdecydować się osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Co jest więc lepsze: kredyt samochodowy czy leasing?
- Czym jest kredyt samochodowy?
- Leasing konsumencki, czyli co?
- Kredyt samochodowy czy leasing – co wybrać?
Czym jest kredyt samochodowy?
Kredyt samochodowy to rodzaj zobowiązania celowego, czyli pozyskane w ten sposób środki muszą być przeznaczone na zakup pojazdu. Oznacza to jednak, że za te pieniądze można kupić nie tylko auto. Za kredyt samochodowy sfinansować można także zakup kampera, motocykla, przyczepy, skutera, quada, maszyny budowlanej, traktora czy łodzi motorowej. Najważniejsze, żeby posiadały one dowody rejestracyjne.
Kredyt samochodowy dostępny jest w kilku rodzajach. Pierwszy to kredyt standardowy, czyli taki, którego rata składa się z części kapitałowej i odsetkowej, a spłata odbywa się w sposób regularny, najczęściej co miesiąc. Nie jest przy tym wymagany żaden wkład własny. Drugi rodzaj zobowiązania to kredyt jednoratowy. Skorzystać z niego mogą osoby, które mają odłożoną określoną kwotę na zakup pojazdu i mogą ją już wpłacić, np. jest to 50% wartości samochodu. Wtedy jedna rata, czyli pozostała część, musi zostać uregulowana jednorazowo, w czasie wskazanym w umowie kredytowej, np. po roku. Trzeci rodzaj to kredyt balonowy. Ten polega na regularnym spłacaniu niskich rat, ale muszą obejmować one określoną część wartości pojazdu, np. 70%. Po spłacie tej części pozostałe 30% należy uregulować jednorazowo w określonym przez bank czasie.
Leasing konsumencki, czyli co?
Pojęcie leasingu najczęściej kojarzone jest z osobami, które prowadzą działalność. To one często zamiast kredytu samochodowego wybierają leasing. Okazuje się jednak, że ta forma dzierżawy dostępna jest także dla klientów indywidualnych i występuje pod określeniem leasingu konsumenckiego. Na czym ona polega? W praktyce osoby decydujące się na leasing mogą użytkować pojazd przez określony czas w zamian za ustalone na rzecz leasingodawcy wynagrodzenie. Nie stają się więc one właścicielami pojazdu, a jedynie go dzierżawią, w dowodzie rejestracyjnym widnieją dane firmy leasingowej, która ten samochód kupiła.
Konieczne jest jednak wniesienie wkładu własnego, jednak nie jest on wysoki, może wynosić od 1 do kilkudziesięciu procent wartości pojazdu. Po ustalonym terminie leasingu możliwe jest wykupienie samochodu.
Kredyt samochodowy czy leasing – co wybrać?
Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji finansowej przyszłego posiadacza pojazdu. Zarówno kredyt samochodowy, jak i leasing mają swoje wady i zalety. Przy leasingu właścicielem pojazdu jest firma leasingowa, ale na korzyść jest minimum formalności, jakich należy dopełnić. Konieczna jest weryfikacja w BIK, wykupienie polisy AC, naprawy wyłącznie w autoryzowanych stacjach obsługi, wkład własny, często występuje też limit kilometrów.
W przypadku kredytu właścicielem pojazdu jest kredytobiorca, a auto sanowi jedynie formę zabezpieczenia. Dłużej trwać może jednak załatwianie takiego kredytu samochodowego, ponieważ dostarczyć należy sporo dokumentów. Nie ma jednak przy tym żadnego limitu kilometrów, a wszelkie naprawy mogą być wykonywane w punktach wybranych przez kredytobiorcę.
Mnie się tam leasing nie podoba. Jak swoje to swoje. Wolałam wziąć kredyt na samochód i wybrałam to, co mi się podobało. A leasing to dobre rozwiązanie dla studentów.
Student raczej leasingu nie dostanie, to raczej opcja dla przedsiębiorców. Ale z resztą wypowiedzi się zgadzam 🙂