Który bank wybrać na kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny na zakup domu czy mieszkania to duże i zobowiązanie, które sprawia, że jesteśmy przywiązani do banku na wiele lat. Dlatego przed podjęciem decyzji najczęściej zastanawiamy się, gdzie warto iść i jaką ofertę wybrać. Który bank będzie najlepszy?

Jak wybrać kredyt hipoteczny?

Wybór kredytu hipotecznego jest dla każdego dużym wyzwaniem, zważywszy na to, że to jedna z popularniejszych ofert dostępnych na polskim rynku bankowym. Nie jest łatwo go dostać, ponieważ trzeba spełniać dość wysokie wymagania związane ze zdolnością kredytową, dobrą historią BIK oraz dysponować wkładem własnym.

Szukając odpowiedniego dla siebie rozwiązania zwracamy uwagę na wiele szczegółów, w tym oprocentowanie, RRSO, wysokość i typ rat, a także dodatkowe opłaty i prowizje, które składają się na ostateczny koszt zobowiązania. Banki oferują różne rozwiązania, zanim jednak się zdecydujemy na konkretny wybór i podpisanie umowy, wcześniej warto porównać je między sobą.

Który bank z kredytem hipotecznym?

Tak naprawdę ciężko jest powiedzieć, który bank będzie najlepszy pod kredyt hipoteczny, ponieważ warunki przyznawania zmieniają się co jakiś czas, dodatkowo dochodzi także kwestia indywidualnego podejścia do klienta. Idąc do tego samego banku po ten sam kredyt, różne osoby mogą otrzymać go na nieco innych warunkach – nasza zdolność kredytowa, dochody czy historia kredytowa będą miały na to ogromny wpływ.

Bank przychylniej patrzy na osoby, które zarabiają dużo, mają pozytywny BIK, jak również oferują wysoki wkład własny. To nie oznacza, że osoby słabiej zarabiające nie mają szans na kredyt hipoteczny – mają, tylko będą musiały liczyć się z gorszymy warunkami, dodatkowym ubezpieczeniem i ogólnie wyższym kosztem samego kredytu.

Który bank więc wybrać? Najlepiej zapoznać się z ofertami wcześniej i je porównać. Na polskim rynku dużą popularnością cieszą się kredyty hipoteczne z PKO BP, mBanku, Alior Banku, Banku Millennium czy ING. To jednak nie jedyne możliwości.

Dom i klucze

Gdzie szukać dobrego kredytu hipotecznego?

Banki miewają różne oferty, które między sobą będą się różnić szczegółami. Bardzo przydatne mogą być tutaj liczne porównywarki kredytów hipotecznych. Za ich pomocą można określić najbardziej interesujące nas cechy kredytu i na tej podstawie otrzymać wyniki najbardziej pasujące. Podobnie działają rankingi, ale trzeba uważać – bazują one na popularności, a nie na korzyściach. To znaczy, że proponowana na pierwszym miejscu oferta wcale nie musi być tą najlepszą, po prostu więcej osób ją wybrało z różnych powodów.

Jest tak na przykład z PKO BP, które w rankingach często zajmuje czołowe miejsca, ale oferty ma zdecydowanie gorsze niż inne banki. Dlaczego? Przyzwyczajenie, a także siła samej marki, co sprawia, że klienci po prostu czują się pewniej, nawet jak płacą więcej. Przykłady można mnożyć, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto wcześniej wszystko sprawdzić.

Na co zwracać uwagę wybierając kredyt hipoteczny?

Zapoznanie się z ofertami kredytów hipotecznych jest bardzo ważne, tak jak i poznanie warunków stawianych przez banki. Dodatkowe opłaty, prowizje, marża, ubezpieczenia – każda instytucja oferuje co innego. Jeżeli w jednym banku proponują prowizję 0% mogą w zamian odbić to na ubezpieczeniu, albo innych usługach dodatkowych. Będąc klientem danego banku często można liczyć też na lepsze warunki, niż osoba z zewnątrz, bywa też, że pojawiają się promocyjne warunki dla osób nie będących klientami.

Czas załatwiania wniosku czy podejście pracowników też jest ważne. W jednym banku otrzyma się więcej pieniędzy, w innym te limity są mniejsze, czasem można też liczyć na dodatkowe udogodnienia, jeżeli spełnia się niestandardowe warunki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *