Który kredyt w jakiej sytuacji… gotówkowy, konsolidacyjny, refinansowy, odnawialny, hipoteczny?

O kredytach można byłoby mówić wiele, zwłaszcza patrząc na to, jak duży ich wybór jest w bankach. Gotówkowe, konsolidacyjne, refinansowe, odnawialne, hipoteczne… każdy z nich jest inny, ma inne warunki przyznania oraz sięga się po nie w innych okolicznościach. Kiedy po co wybrać daną ofertę kredytową?

Kredyt gotówkowy – po co po niego sięgać?

Kredyt gotówkowy to standardowa oferta banków, po którą sięga się właściwie w dowolnych okolicznościach. Ta forma usługi nie jest zdefiniowana, co za tym idzie, nie ma konkretnych przesłanek co do tego, w jaki sposób należy wykorzystać pieniądze, a bank się nawet o to nie pyta. Chcesz kupić nowe meble? Wakacje? Może potrzebujesz pieniędzy na mały remont, albo brakuje ci trochę gotówki do większego zakupu? Kredyt gotówkowy będzie tutaj najlepszym rozwiązaniem. Są one najpopularniejsze i najchętniej wybierane przez klientów banków, z racji swojej uniwersalności.

W jakich przypadkach warto wybrać kredyt konsolidacyjny?

W przypadku kredytu konsolidacyjnego, mamy już do czynienia z ofertą, która przeznaczona jest do konkretnego wykorzystania. Sięga się po niego w momencie, gdy mamy kilka zobowiązań, które składają się na dość wysoką sumę rat, co jest dla nas niekorzystne. Kredyt konsolidacyjny pozwala na połączenie w jedno wszystkich innych kredytów, w celu zmniejszenia jednorazowych miesięcznych kosztów. Innymi słowy, jest on przeznaczony dla wszystkich, którym ciąży wiele różnych zobowiązań finansowych.

Młodzi ludzie z kartą kredytową

Czym jest kredyt refinansowy i kiedy go wziąć?

Kredyt refinansowy to nic innego, jak po prostu przeniesienie naszego dotychczasowego zobowiązania do innego banku, niż ten, w którym została podpisana umowa. Najczęściej powodem jest przede wszystkim chęć zmiany warunków kredytowania na korzystniejsze. Innymi słowy – wzięliśmy kredyt w jednym banku, ale po pewnym czasie zorientowaliśmy się, że w innym ten sam kredyt byłby tańszy, więc go przenosimy. Najczęściej tę formę usługi wybiera się przy okazji posiadania kredytów hipotecznych, aby w ten sposób obniżyć wysokość oprocentowania.

Dla kogo kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny czy też limit odnawialny, to oferta bankowa, która powiązana jest z naszym rachunkiem osobistym i pozwala na powiększenie środków, jakie są na nim dostępne. W zależności od naszej zdolności kredytowej może być to nawet wielokrotność comiesięcznych dochodów. Ten typ kredytowania sprawdza się w momencie, gdy potrzebujemy szybkiego dostępu do gotówki i nie chcemy za każdym razem biegać do banku. Umowa na kredyt odnawialny podpisywana jest standardowo na rok i przez ten czas, można korzystać z przypisanych środków. Działa to trochę jak rezerwa finansowa.

W jakiej sytuacji wziąć kredyt hipoteczny?

Zdecydowanie kredyt hipoteczny jest jednym z najpopularniejszych produktów finansowych, wybieranych przez kredytobiorców. To zbiorcza nazwa dla kredytów mieszkaniowych, remontowo-budowlanych czy pożyczek hipotecznych. Opiera się on wpisie do księgi wieczystej i za jego pomocą najczęściej dąży się do zakupu jakiejś nieruchomości: domu, mieszkania, działki budowlanej i rzecz jasna samej budowie. Czasem wybiera się go także, by sfinansować remont, jednak z założenia nie jest to zalecane. Banki dokładnie chcą wiedzieć, na co zostaną przeznaczone pieniądze i mogą pilnować, gdy są wydawane właściwie.

2 thoughts on “Który kredyt w jakiej sytuacji… gotówkowy, konsolidacyjny, refinansowy, odnawialny, hipoteczny?

  1. kozioł says:

    Nie wiedziałem, że istnieje aż tyle rodzajów kredytów, teraz kłopoty finansowe mi nie straszne, wiem, że z pomocą banków poradzę sobie ze wszystkimi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *