Który kredyt wybrać, gdy kupujesz samochód?

Brak gotówki nie musi przekreślać marzenia o posiadaniu własnego samochodu. Brakujące środki można sfinansować przy pomocy odpowiedniego zobowiązania. Który kredyt wybrać, gdy kupuje się samochód?

Czym jest kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy jest zobowiązaniem finansowym, zaciąganym w celu sfinansowania zakupu samochodu. Co ważne, pojazd ten, określony w przedmiocie umowy jest zabezpieczeniem banku na wypadek problemów z uiszczaniem należności.

O kredyt samochodowy można ubiegać się w bankach konsumenckich, a także ukierunkowanych na oferty motoryzacyjne. Najczęściej, te drugie, zajmują się kredytowaniem zakupu pojazdu własnego koncernu lub grupy motoryzacyjnej. Oferta ta jest dosyć wąska, jednak z uwagi na skupienie się na konkretnym produkcie, może być korzystniejsza niż pozostałych kredytodawców.

Który kredyt samochodowy czy gotówkowy?

Jeśli zależy nam na czasie, minimalnych formalnościach i uproszczonych procedurach, można skorzystać z kredytu gotówkowego. Jest on zaciągany na dowolny cel i banki nie wymagają żadnego potwierdzenia, mówiącego o wykorzystaniu pożyczonych pieniędzy.

Kredyt samochodowy to zobowiązanie zaciągnięte, na konkretny cel, a samo auto jest przedmiotem zabezpieczającym umowę. Warto śledzić aktualne analizy, ponieważ kredyty samochodowe często są korzystniejsze od gotówkowych i będą lepszą opcją do sfinansowania auta marzeń.

Inną, alternatywną opcją, jest skorzystanie z leasingu konsumenckiego. Oferta ta skierowana jest do osób prywatnych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Jeśli więc zastanawiamy się, co będzie pomocniejsze w pozyskaniu samochodu, kredyt samochodowy czy leasing, należy odpowiedzieć sobie na pytanie czy chce się być właścicielem, czy tylko użytkownikiem pojazdu.

Jakie są warunki kredytu na samochód?

Kredyt samochodowe to kredyt celowy. Oznacza to, że środki pozyskane z banku muszą być wykorzystane na zakup pojazdu, oznaczonego w umowie kredytowej, który jednocześnie stanowi zabezpieczenie tejże transakcji.

Oprócz auta kredyt samochodowy może sfinansować zakup:

  • motocykla,
  • przyczepy campingowej,
  • quada,
  • koparki,
  • ciągnika,
  • sprzętu pływającego.

Aby otrzymać kredyt na samochód, oprócz podstawowych warunków związanych z dochodami czy zdolnością kredytową, należy spełnić takie dodatkowe obostrzenia. Bardzo ważnym z nich, jest wiek nabywanego pojazdu. Większość banków niechętnie skłania się ku finansowaniu aut starszych niż 7 lat.

Ta umowa kredytowa zobowiązuje również do wpłaty własnej, mogącej sięgać nawet do 30% wartości kupowanego auta. Z tego warunku często rezygnują banki samochodowe. Pamiętać jednak należy, że kredytują one jedynie marki własne.

Kupując samochód, warto zrobić dokładne rozeznanie na rynku kredytowym i samemu zdecydować, która opcja będzie korzystniejsza. Kredyt samochodowy może spełniać wszystkie wymagania, a do tego być korzystniejszy niż gotówkowy, jednak posiada bardziej restrykcyjne warunki. Nie ma więc nic ważniejszego od dokładnej analizy rynku.

3 thoughts on “Który kredyt wybrać, gdy kupujesz samochód?

  1. Adas says:

    A ja szukałem kredytu samochodowego i w moim banku mi powiedzieli, że lepszy bedzie zwykły. I na taki sie zdecydowałem 🙂 mam auto i się ciesze 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *