W ofercie banków znajdziemy wiele kredytów. W zasadzie w zależności od tego, na jaki cel są potrzebne pieniądze, można skorzystać z innego produktu bankowego. Ważne jest więc określenie, czy potrzebny jest kredyt hipoteczny, gotówkowy czy inny. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, która instytucja finansowa oferuje najlepsze warunki.
Jak ubiegać się o kredyt?
Niezależnie od tego, jakich środków finansowych się potrzebuje i na jaki cel, podstawowym dokumentem, jaki składa się przy ubieganiu się o kredyt, jest wniosek kredytowy. Dzisiaj bardzo często wypełnia się go przez Internet. Kredyt online jest tym, na co najczęściej stawiamy. Głównie z uwagi na wygodę, ale i szybkość oraz prostotę wnioskowania.
A jakie informacje muszą znaleźć się we wniosku kredytowym? Musimy w nim umieścić dane osobowe i kontaktowe, dane dotyczące sytuacji finansowej i zawodowej, a także oczywiście informacje na temat okresu kredytowania i kwoty, jaką chce się pożyczyć.
Z uwagi na to, że we wniosku musi znaleźć się informacja o wysokości zarobków, często może okazać się, że konieczne jest dostarczenie dokumentów, które potwierdzają osiągane dochody. Właśnie dlatego znacznie łatwiej jest wnioskować o kredyt gotówkowy w banku, w którym ma się konto osobiste na które wpływa wynagrodzenie. Bank może udzielić wsparcia finansowego na podstawie tylko tych informacji, które da się wywnioskować z rachunku.
Często jednak konieczne jest nie tylko przedstawienie w banku dokumentów o rodzaju zatrudnienia i wynagrodzenia. Zaświadczenie o zatrudnieniu oraz o dochodach, które należy przedłożyć w banku, musi wydać pracodawca. Osoby, które prowadzą własną działalność, otrzymują emeryturę lub rentę, mają nieco inną procedurę analizy zdolności kredytowej.
W jakim banku wybrać kredyt?
Przyjęło się, że najłatwiej klient powinien otrzymać kredyt w banku, w którym posiada swoje konto osobiste. Dzisiaj wielu z nas ma ich kilka. Mowa jednak bardziej o tym, na które przelewane jest wynagrodzenie. Dzięki temu teoretycznie powinno być łatwiejsze wyliczenie zdolności kredytowej. Jednak nie zawsze tak jest. Bywa i tak, że właśnie lepiej jest wybrać się do innej placówki po kredyt. Są sytuacje, w których dana placówka ogólnie ma znacznie lepszą ofertę danego kredytu lub po prostu – chce pozyskać nowych klientów. Nie ma więc sensu decydować się od razu na propozycję własnego banku, czasami lepiej porównać ofertę z tymi, które proponują konkurencyjne banki.
Który kredyt wybrać?
A jak sprawdzić, który kredyt będzie najlepszy? Tutaj bardzo często przydają się porównywarki. Dlaczego? W prosty sposób zestawiają ze sobą oferty banków. Dzięki analizie tych samych parametrów, są w stanie wskazać najlepszą opcję. A co jest ważne, gdy szuka się kredytu? Przede wszystkim RRSO. Dlaczego? To właśnie ono wskazuje, jakie będą całkowite koszty kredytu. Nie można nie wspomnieć o prowizji i marży. Przy porównaniu istotne jest także to, jaka jest maksymalna możliwa kwota do uzyskania oraz na jaki okres ma zostać pożyczona.