Banki oferują wiele rodzajów kredytów. Wśród nich wymienia się produkty finansowe dla osób fizycznych, ale i dla podmiotów gospodarczych. Większość banków ma w ofercie kredyty gotówkowe, hipoteczne, mieszkaniowe, samochodowe, studenckie, obrotowe czy inwestycyjne. Przyjrzyjmy się najczęściej wybieranym kredytom i sprawdźmy, kiedy warto je wziąć.
- Czym jest kredyt bankowy?
- Kredyty gotówkowe – co warto wiedzieć?
- Kredyty samochodowe – kiedy są opłacalne?
- Kredyt hipoteczny – na co może być przeznaczony?
Czym jest kredyt bankowy?
Kredyt bankowy z definicji jest umową między bankiem a kredytobiorcą, która musi być zawarta w formie pisemnej. Jej skutkiem jest udostępnienie określonej kwoty na wskazany czas i zobowiązanie kredytobiorcy do regularnych spłat. W ramach tego, bank otrzymuje zysk w postaci prowizji oraz odsetek. A jakie są najpopularniejsze kredyty udzielane przez banki?
Kredyty gotówkowe – co warto wiedzieć?
Kredyty gotówkowe nie mają charakteru celowego. Oznacza to, że pozyskane pieniądze można wydać na dowolny cel. Bank nie musi pytać o przeznaczenie środków. Kredyty gotówkowe nie muszą dotyczyć niewielkich kwot. Niektóre banki oferują takie pożyczki w wysokości nawet powyżej 200 000 zł. To sprawia, że pieniądze można przeznaczyć nawet na zakup nieruchomości czy samochodu. Warto jednak wiedzieć, że takie kredyty są wyżej oprocentowane niż np. kredyty samochodowe czy hipoteczne, co zwiększa koszty zobowiązania do spłaty.
Kredyty samochodowe – kiedy są opłacalne?
Kredyt samochodowy to produkt celowy. Nie oznacza to jednak, że może być wydany wyłącznie na zakup samochodu. Pieniądze z takiego kredytu mogą zostać przeznaczone na kupno różnego rodzaju pojazdów, które posiadają ważny dowód rejestracyjny. Są to nie tylko auta, ale też motocykle, skutery, quady, łodzie, przyczepy, kampery, traktory, maszyny budowlane itd.
Kredyty samochodowe można podzielić ze względu na rodzaj spłat. Pierwszy z nich jest standardowy. Polega na regularnym spłacaniu comiesięcznych rat kapitałowo-odsetkowych. Drugi to kredyt jednoratowy. Aby móc z niego skorzystać należy dysponować gotówką np. w wysokości 50% wartości pojazdu. Wówczas pozostałą kwotę spłaca się jednorazowo po upływie określonego czasu. Trzeci rodzaj to kredyt balonowy. Ten skoncentrowany jest na spłacaniu niskich rat regularnie. Mogą one stanowić np. 80% wartości pojazdu. Pozostałe 20% należy wpłacić na koniec w jednej racie. Kredyty samochodowe są przeważnie bardziej opłacalne niż gotówkowe, ponieważ mają one niższe oprocentowanie.
Kredyt hipoteczny – na co może być przeznaczony?
Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie celowe. Oznacza to, że pozyskane pieniądze należy przeznaczyć na konkretny cel, np. zakup nieruchomości lub jej remont. Takie kredyty są zabezpieczone w postaci hipoteki, czyli ograniczonego prawa rzeczowego na nieruchomości. Kredyty hipoteczne nie jest łatwo otrzymać. Banki dokładnie weryfikują wnioskodawców, sprawdzają ich w bazach BIK i KRD, oceniają zdolność kredytową itp. Muszą mieć pewność, że dana osoba będzie w stanie spłacać podjęte zobowiązanie przez wiele lat, a przeważnie nie będą to niskie raty i z pewnością obciążą domowy budżet.