W jaki sposób liczy się zdolność kredytową?

To, czy dostaniesz kredyt, czy nie, zależy od twojej zdolności kredytowej. I nie ma tu znaczenia, o jaki rodzaj zobowiązania wnioskujesz. Sprawdź, jak bank liczy zdolność kredytową oraz czy można wpłynąć na jej wysokość.

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa to inaczej zdolność do spłaty zobowiązania w określonym czasie wraz z należnymi odsetkami. W skrócie bank sprawdza, czy raty kredytu nie są zbyt dużym obciążeniem dla twojego miesięcznego budżetu i jakie istnieje ryzyko, że przestaniesz je regulować.

Zdolność kredytowa zależy od wielu czynników. Najpopularniejsze to oczywiście wysokość zarobków i rodzaj zatrudnienia, historia kredytowa, inne stałe zobowiązania. Ale, o czym się często zapomina, na zdolność kredytową wpływają same parametry kredytu. Co to oznacza? Może okazać się, że bank nie pożyczy ci 20 000 zł na dwa lata, ale jeśli kwotę tę rozłożyć na trzy lata, twoja zdolność będzie wystarczająca. Jak to możliwe? Ponieważ tę samą kwotę spłacasz w większej ilości rat, a co za tym idzie, są one niższe. Owszem, sumarycznie płacisz więcej odsetek, ale czasami to jedyna opcja. Choć warto wiedzieć o jeden rzeczy.

Zdolność kredytową można poprawić (www.pogotowie-kredytowe.pl), a my przedstawiamy kilka sposobów na to, jak to zrobić. I to bez konieczności zmiany pracy czy proszenia szefa o podwyżkę.

Pozytywna historia kredytowa

Za każdym razem, gdy zaciągasz kredyt lub pożyczkę, informacja o tym trafia do systemu Biura Informacji Kredytowej, tworząc tym samym historię kredytową. W tej bazie są też informacje dotyczące tego, czy zobowiązania zostało spłacone oraz, czy raty były na bieżąco regulowane.

Sytuacja, gdy twój „profil” BIK jest pusty, wcale nie jest korzystna. Bank wtedy nie wie, jak ocenić twoją wiarygodność. Najkorzystniej dla ciebie jest, gdy w przeszłości zaciągałeś zobowiązania i je spłacałeś. I nie muszą to być kredyty na wysokie kwoty, pamiętaj, że zakupy na raty również się liczą. Tylko tutaj kluczową kwestią jest to, abyś zawsze w terminie je spłacał.

Akceptacja wniosku kredytowego

Spłata zadłużeń

Z jednej strony zachęcamy cię do zaciągnięcia kredytów/pożyczek w celu budowania historii kredytowej, a z drugiej piszemy, że trzeba spłacić zadłużenia? To żadna pomyłka! Chodzi o to, że każde aktualnie spłacane zobowiązanie zwiększa twoje miesięczne koszty, a tym samym zmniejsza zdolność.

I budować historię kredytową trzeba, ale myśląc perspektywicznie. Zanim złożysz wniosek o kredyt, zadbaj o to, aby nie mieć żadnych innych zadłużeń. A skoro już o tym mowa, to pamiętaj o tym, że konieczna jest…

Likwidacja kart kredytowych, limitów na koncie

Z kartami kredytowymi czy limitami na koncie jest tak, że często się o nich zapomina. Ale nawet jeśli z nich nie korzystasz, to zwiększają one twoje zadłużenie. Dzieje się tak dlatego, że ta pula środków nadal jest dla ciebie dostępna, w każdej chwili możesz z niej skorzystać.

Bank zawsze weźmie to pod uwagę podczas liczenia zdolności kredytowej i jak się może już domyślasz, ich posiadanie będzie działać na twoją niekorzyść, niezależnie od tego, czy kiedykolwiek ich użyłeś.

Z tego względu lepiej zlikwidować karty kredytowe oraz wszelkie limity, zwłaszcza jeśli starasz się o kredyt hipoteczny.

Ograniczona liczba wniosków kredytowych

Pozornie sytuacja jest prosta. Im więcej wniosków kredytowych złożysz, tym większa szansa, że jakiś bank przyzna ci środki. W praktyce to jednak tak nie działa. Za każdym razem, gdy składasz wniosek o zaciągnięcie kredytu, informacja o tym pojawia się w BIK. Gdy jest ich kilka, będą negatywnie wpływać na scoring, czyli twoją punktację. Dlatego eksperci ostrzegają, aby nigdy nie składać więcej niż trzech wniosków do trzech różnych banków.

2 thoughts on “W jaki sposób liczy się zdolność kredytową?

  1. Samotny WIlk says:

    Ehhh. Nigdy nie potrafię zrozumieć, w jaki sposób się oblicza zdolność kredytową… Piszecie, co jest brane pod uwagę, ale nie, w jaki sposób się ją oblicza…

    • łoś says:

      No ale te rzeczy są ważne, nie ma chyba żadnego wzoru matmatycznego który wylicza dokładną zdolność xD Ważne są właśnie takie czynniki, ktore po prostu potwierdzają, że ktoś jest wiarygodny finansowo i tyle…. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *